Начало Местен фокус Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци
7211
България

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци

Предложението ще бъде разгледано от СОС на 13 ноември.Предложението предвижда увеличаване на щатната численост на предприятието от 307 на 489 служители, като се предвижда и създаване на устойчиви работни места, включително за хора в неравностойно положение.

Автор: БТА / Редактор: | 10 Ноември 2025, 14:13 ч.
Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци
Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци
Снимка © Минко Чернев / БТА (ЕВ)

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в Столичния общински съвет (СОС) доклад за изменение на правилника за организацията и дейността на общинското "Столично предприятие за третиране на отпадъци“ (СПТО), съобщиха от Столичната община (СО).

В Пампорово се стремим да запазим природата, да не нарушаваме баланса между т

Над 90 процента от пожарите в горски и земеделски територии възникват вследст

За регулация за откриване на аптеки, електронно предписване и отпускане на вс

При катастрофа на пътя между Сопот и Карлово е загинал 18-годишен младеж, съо

До момента в Софийската градска прокуратура (СГП) не е постъпвала информация

Предложението ще бъде разгледано от СОС на 13 ноември.

Предложението предвижда увеличаване на щатната численост на предприятието от 307 на 489 служители, като се предвижда и създаване на устойчиви работни места, включително за хора в неравностойно положение. 

Предложението цели още разширяване на структурата и имуществото му, за да отговори на новите изисквания и натовареност в управлението на отпадъците в столицата. Предвижда се още въвеждане на фотоволтаична електроцентрала, която да намали енергийните разходи и въглеродния отпечатък, както и шредер за гуми, компактор и до 40 мобилни центъра за разделно събиране на отпадъци.

Предложението включва също разширяване на мрежата за разделно събиране на хранителни отпадъци и "зелени острови" в столичните райони.

Измененията имат за цел по-висока енергийна и оперативна ефективност, намаляване на разходите за депониране и по-добро управление на процесите в системата за третиране на отпадъците, обясниха от СО.

Забранява се използването на дронове в централната част на Разлог, съобщиха о

Три свободни работни места за висококвалифицирани специалисти са обявени в Ди

Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България, каза пред ж

Предвидените средства са 4,79 млн. лв. и ще бъдат осигурени в рамките на бюджета на Столичната община за 2026 г., се посочва в прессъобщенеито.

Увеличаването на капацитета на СПТО цели столицата да разполага със собствен ресурс и експертиза, които гарантират ефективност, контрол и ограничаване до минимум на зависимостта от външни изпълнители, допълниха от Общината.

Оттам посочиха още, че през 2025 г. приходите на СПТО от продажба на рециклируеми материали са достигнали 1,75 млн. лв., което е ръст от над 400% спрямо 2023 година. Производството на RDF гориво надхвърли 100 000 т за година, което е със 70% повече спрямо предходната, а количеството депонирани отпадъци спадна до 7107 т през 2024 г., спрямо 90 000 т година по-рано. Тези резултати показват ефективност и прозрачност в управлението на предприятието, както и потенциал за по-нататъшно развитие, отбелязват от СО.

"Кризата с отпадъците ясно показа, че когато градът има собствен капацитет, може да реагира бързо, ефективно и без да бъде изнудван,“ каза заместник-кметът Надежда Бобчева, цитирана в прессъобщението. "СПТО се доказа като гръбнак на общинската система – то изнесе усилието по овладяване на ситуацията в „Люлин“ и „Красно село“. Сега е моментът да гарантираме неговата устойчивост и да повишим капацитета му“, добави Бобчева.

По-рано днес Надежда Бобчева заяви, че СО работи върху план да бъде предотвратена криза с боклука в София след Нова година, затова вече има и доклад за разширяване на капацитета на столичния завод за третиране на отпадъци, който трябва да бъде разгледан в четвъртък. "За разлика от предишния път вече сме в по-добра позиция, защото когато се случи ситуацията в "Люлин" и "Красно село", нашият капацитет беше 0. За около месец вече имаме сериозен капацитет", каза още тя.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година, съобщиха от Общинския съвет (ОбС) след края на днешното заседание.  Услугата ...
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската админис ...
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново, където към 18:30 часа се удариха два камиона, се регулира от полицията, каза дежурният в Областно пътно у ...
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
Общинският съвет в Самуил даде съгласие за изплащане на данък върху добавената стойност (ДДС) в размер на 202 687 евро по проект за реконструкция и подмяна на вътрешната водопровод ...
Тикер в 01:29 ч.
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество трав ...
Начало Местен фокус
7211
България

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци

Предложението ще бъде разгледано от СОС на 13 ноември.Предложението предвижда увеличаване на щатната численост на предприятието от 307 на 489 служители, като се предвижда и създаване на устойчиви работни места, включително за хора в неравностойно положение.

| 10 Ноември 2025, 14:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци
Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в СОС предложение за увеличаване на капацитета на предприятието за третиране на отпадъци
Снимка © Минко Чернев / БТА (ЕВ)

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе в Столичния общински съвет (СОС) доклад за изменение на правилника за организацията и дейността на общинското "Столично предприятие за третиране на отпадъци“ (СПТО), съобщиха от Столичната община (СО).

Предложението ще бъде разгледано от СОС на 13 ноември.

Предложението предвижда увеличаване на щатната численост на предприятието от 307 на 489 служители, като се предвижда и създаване на устойчиви работни места, включително за хора в неравностойно положение. 

Предложението цели още разширяване на структурата и имуществото му, за да отговори на новите изисквания и натовареност в управлението на отпадъците в столицата. Предвижда се още въвеждане на фотоволтаична електроцентрала, която да намали енергийните разходи и въглеродния отпечатък, както и шредер за гуми, компактор и до 40 мобилни центъра за разделно събиране на отпадъци.

Предложението включва също разширяване на мрежата за разделно събиране на хранителни отпадъци и "зелени острови" в столичните райони.

Измененията имат за цел по-висока енергийна и оперативна ефективност, намаляване на разходите за депониране и по-добро управление на процесите в системата за третиране на отпадъците, обясниха от СО.

Предвидените средства са 4,79 млн. лв. и ще бъдат осигурени в рамките на бюджета на Столичната община за 2026 г., се посочва в прессъобщенеито.

Увеличаването на капацитета на СПТО цели столицата да разполага със собствен ресурс и експертиза, които гарантират ефективност, контрол и ограничаване до минимум на зависимостта от външни изпълнители, допълниха от Общината.

Оттам посочиха още, че през 2025 г. приходите на СПТО от продажба на рециклируеми материали са достигнали 1,75 млн. лв., което е ръст от над 400% спрямо 2023 година. Производството на RDF гориво надхвърли 100 000 т за година, което е със 70% повече спрямо предходната, а количеството депонирани отпадъци спадна до 7107 т през 2024 г., спрямо 90 000 т година по-рано. Тези резултати показват ефективност и прозрачност в управлението на предприятието, както и потенциал за по-нататъшно развитие, отбелязват от СО.

"Кризата с отпадъците ясно показа, че когато градът има собствен капацитет, може да реагира бързо, ефективно и без да бъде изнудван,“ каза заместник-кметът Надежда Бобчева, цитирана в прессъобщението. "СПТО се доказа като гръбнак на общинската система – то изнесе усилието по овладяване на ситуацията в „Люлин“ и „Красно село“. Сега е моментът да гарантираме неговата устойчивост и да повишим капацитета му“, добави Бобчева.

По-рано днес Надежда Бобчева заяви, че СО работи върху план да бъде предотвратена криза с боклука в София след Нова година, затова вече има и доклад за разширяване на капацитета на столичния завод за третиране на отпадъци, който трябва да бъде разгледан в четвъртък. "За разлика от предишния път вече сме в по-добра позиция, защото когато се случи ситуацията в "Люлин" и "Красно село", нашият капацитет беше 0. За около месец вече имаме сериозен капацитет", каза още тя.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Местен фокус
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Местен фокус
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
На преден план
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Контекст
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
На преден план
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
В детайли
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Основна линия
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
В детайли
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
В детайли
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.